Autorki piosenek

Autorką więszkości piosenek (aż siedmiu!) na płycie jest Anna Szeptycka.

Urodziła się w Przyłbicach, koło Lwowa, w 1914 roku. Była prawnuczką Aleksandra Fredry. Kształciła się we Lwowie, gdzie studiowała historię.

Z powodu wojennej zawieruchy opuściła Przyłbice i po kilku latach, wraz z młodszą siostrą Elżbietą, postanowiły osiedlić się w Poznaniu. Tutaj czekał je trudny, powojenny czas - same, bez rodziny, starały się ułożyć sobie życie. Anna po kilku latach znalazła pracę w bibliotece Politechniki Poznańskiej, której pozostała – aż do emerytury - kierownikiem. Mocno zaangażowana w tworzenie Caritas Academica oraz duszpasterstwa przy klasztorze ojców Dominikanów, wciąż utrzymywała żywy kontakt z wieloma młodymi ludźmi.

Ponieważ nie wyszła za mąż, rodzinnie spełniała rolę Cioci Hani. Gdzie tylko trzeba było zaopiekować się małym siostrzeńcem, zabrać na wakacje siostrzenicę, odwiedzić kuzynów, rodzeństwo lub kolejne, rosnące szybko pokolenia - pojawiała się Ciocia Hania. Dlatego też tak wielu z nas ją wspomina jako najbliższą Ciocię i Babcię, bo zawsze dbała o kontakt ze wszystkimi i spajała rodzinę silną więzią. Towarzyszyła kilku pokoleniom w ich dzieciństwie, ucząc je zarówno wartości, jakimi powinny kierować się w życiu, jak i po prostu ciekawych zabaw, piosenek i czerpania radości z małych rzeczy.

Trzy siostry Krystyna Potworowska, Anna (w środku) i Elżbieta (po prawej)
Kanada, 2002 rok (zdj. Jur Potworowski)

Tekst jednej z piosenek, „Kot i mysz” napisała siostra Anny - Elżbieta. Już jako młoda dziewczyna pisała wiersze, nie tylko wesołe i jasne, ale także poważne, o dużej głębi.

Gdy siostry przyjechały razem do Poznania, Elżbieta podjęła studia medyczne i została lekarzem – pediatrą. Los sprawił, że wraz z mężem, również lekarzem, przeprowadziła się wkrótce do Torunia, gdzie przyszły na świat jej dzieci - Barbara (której głos można usłyszeć na płycie) oraz Jerzy. Całe życie bardzo aktywna i zaangażowana w pomoc innym ludziom, doczekała się siedmiorga wnuków. Dziś – jako nasza ukochana Babcia – jest seniorką rodziny. Wciąż uśmiechnięta, uwielbia podróże (zwiedziła pół świata), dobre książki, zwierzęta i wciąż stanowi wielkie źródło rodzinnych opowieści, zdjęć i ciepłej atmosfery.

Fundacja Świat Możliwości
Fundacja Świat Możliwości
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Projekt "E-bajki od prawnuków Fredry" został współfinansowany dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w ramach zadań w dziedzinie kultury realizowanych w roku 2012.